Blog

Share Market analysis on 16-July-22

Dt 16 July 2022 Saturday:

#stockmarket  #nifty50   #sensex   #zerodha  #groww

যোৱা সপ্তাহ আৰু এই সপ্তাহত হোৱা শ্বেয়াৰ মাৰ্কেটৰ তল-ওপৰ দেখি এনে এটা ধাৰণা হৈছে যে মাৰ্কেট আৰু বেছি তললৈ নাযাব পাৰে। 

তললৈ যোৱাৰ সম্ভাৱনা এতিয়াও আছে, সেইটো নোহোৱা হোৱা নাই, কিন্তু এনে লাগিছে যে bottom পাইছোহি নেকি!

Oct’21-ৰ peak-ৰ পৰা nifty আৰু sensex প্ৰায় 20% মান তললৈ নামিল। ভাল ভাল কোম্পানীবোৰৰ শ্বেয়াৰবিলাকো 20% – 50% তললৈ নামিছে। 

(অৱশ্যে তাৰে মাজতে কেইটামান কোম্পানীৰ শ্বেয়াৰ আকৌ ওপৰলৈহে উঠিছে। শ্বেয়াৰ মাৰ্কেটত এনেকুৱা হৈয়েই।)

নিজৰ হাতত থকা শ্বেয়াৰবিলাকৰ দাম বহুত কমি যোৱা দেখি নতুন বা অনভিজ্ঞ সকলে এনে সময়ত শ্বেয়াৰবিলাক বিক্ৰী কৰি দিয়ে। এইটো এটা ডাঙৰ ভুল। নতুন থাকোতে ময়ো কৰিছিলো এই ভুলটো কেইবাবাৰো।

এই সপ্তাহত কিছুমান fundamentally strong শ্বেয়াৰে  BUY signal দিছে technical analysis-ৰ দিশৰ পৰা। যোৱা কেইমাহত 20-50% পৰ্য্যন্ত দাম কমাৰ পিছত এতিয়া এই শ্বেয়াৰ কেইটা কিনিব পৰা হৈছে।

মই দুটা কিনিছো long term investment হিচাবে। কোনকেইটা কিনিছো আৰু কি ধৰণৰ analysis কৰি কিনিছো সেইবিষয়ে মোৰ “Fundamental আৰু Technical Analysis” কৰ্চটোৰ ভিতৰত আলোচনা কৰিছো example হিচাবে। ইয়াক “শিকা কথাখিনি real life-ত practically ব্যৱহাৰ কৰাৰ” উদাহৰণ বুলিও ক’ব পাৰি।

যিসকলে মোৰ এই কৰ্চটো কৰিব তেওঁলোকে এই ধৰণৰ উদাহৰণ আৰু পাব। ইচ্ছা কৰিলে তেওঁলোকে এই শ্বেয়াৰবোৰ কিনি যাব পাৰে নিজৰ কাৰণে। কেতিয়াবা options trading-ৰ উদাহৰণো থাকিব কৰ্চটোত।

কৰ্চৰ দামটোতকৈ (Rs 4,720/- including GST) এই ধৰণেৰে কৰা investment বা trading-ৰ পৰা হোৱা লাভ বহুত বেছি হ’ব।‌ 

কোনোবাই কৰ্চটো কিনিলে মোৰ লাভ হয়।‌ লগতে তেখেতৰো লাভ হ’ব।

কৰ্চটো নিকিনিলেও,  investment আৰু trading-ৰ পৰা মোৰ লাভ যে হৈ থাকে সেইটো ইতিমধ্যে গম পাইছেই।

পাৰ্থক্য এইটোৱেই যে দ্বিতীয় ক্ষেত্ৰত লাভ একমাত্ৰ মোৰ হয়। আনহাতে প্ৰথম ক্ষেত্ৰত লাভ মোৰ লগতে মোৰ ক’ৰ্চত যোগদান কৰা ব্যক্তিসকলৰো হয়। 

কথাটো ভাবি চাবচোন কোনটো বেছি ভাল।


আপুনি যদি শ্বেয়াৰ মাৰ্কেটৰ বিষয়ে শিকিব খুজিছে, তেনেহলে আমাৰ কৰ্চ কৰিলে বহুত উপকাৰ পাব:

Course 1 (for beginners):

Stock Market-ৰ পৰা Profit কৰক – LEARN EASILY (learn-easily.com)

Stock Market Course Image

Course 2

Fundamental আৰু Technical Analysis – LEARN EASILY (learn-easily.com)

Course Image of F&TA Asm

NIFTY’s movement from 6th to 10th June 2022

যোৱা 4-June-2022 তাৰিখে মোৰ “Stock Market-ৰ পৰা Profit কৰক” নামৰ Facebook group-টোত লিখিছিলো যে nifty আৰু তললৈ যোৱাৰ ৭০% সম্ভাৱনা আছে। 

আৰু সঁচাকৈয়ে সেয়ে হ’ল। গোটেই সপ্তাহটোত ওপৰ-তল কৰি থাকি শেষত 1.63% (268 points) তললৈ গ’ল। 

Nifty chart 4June to 10Jun 2022

অহা সপ্তাহত কি হ’ব পাৰে সেইবিষয়ে লিখাৰ আগতে যোৱা সপ্তাহৰ প’ষ্টটো তলত দিলো। সেই প’ষ্টটোত কি লিখিছিলো আপোনালোকে মিলাই চাবলৈ:


Post of 4-June-2022:

“16May2022 তাৰিখে লিখিছিলো যে বৰ্তমান শ্বেয়াৰ মাৰ্কেট unpredictable হৈ আছে। 

সেইদিনাৰ পৰা আজিলৈকে মাৰ্কেট সঁচাকৈয়ে বহুত বেছি volatile হৈ চলি আছে। এদিন যদি gap-up opening হৈছে, বেলেগ এদিন gap-down opening হৈছে। কোনোবাদিন আৰম্ভনিৰ পৰা তললৈ গৈ থাকি হঠাতে বহুত ওপৰলৈ উঠি গৈছে। কোনোবাদিন আকৌ তাৰ সম্পূৰ্ণ ওলোটা।

এই ধৰণৰ volatility আৰু অলপ দিন চলি থাকিব যেন লাগিছে। 

যোৱা ১৫ দিনত nifty প্ৰায় 800 points ওপৰলৈ উঠিছে। কিন্তু ইয়াৰ পিছত কি হ’ব?

সেইটো সময়েহে ক’ব!

মোৰ ধাৰণাত nifty আকৌ তললৈ যোৱাৰ সম্ভাৱনা ৭০% তকৈ বেচি। অৱশ্যে আৰু কেইদিনমান আৰু অলপ ওপৰলৈ যোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

দেখা যাৱকচোন কি হয়।”


Post of 16-May-2022

“বৰ্তমান শ্বেয়াৰ মাৰ্কেট অতিশয় unpredictable হৈ আছে।‌ এই লেভেলৰ পৰা সি আৰু বহু খিনি তললৈও যাব পাৰে কাইলৈৰ পৰা, বা, ওপৰলৈও উঠিব পাৰে।

যদি ওপৰলৈ উঠে, তেনেহলে হয় অলপ দিনৰ কাৰণে উঠি আকৌ তললৈ যাব, নহয় ওপৰলৈ উঠিয়েই থাকিব। 

এনে unpredictable আৰু confusion-ৰ সময়ত best strategy হৈছে অলপদিন শ্বেয়াৰ কিনা-বেচা নকৰি মাৰ্কেটৰ ৰেহ-ৰূপ চাই থকা । মানে just observe the market for some time। 

এইসময়ত long term investor সকলৰ কাৰণে আন এটা technique হ’ল মাহে মাহে যিমান টকাৰ শ্বেয়াৰ কিনিব বুলি plan কৰি থৈছিলে, তাৰ মাত্ৰ আধা টকাৰেহে শ্বেয়াৰ কিনিব লাগে আৰু বাকী আধা টকা বেংকত জমাই যাব লাগে।‌

পিছত যেতিয়া মাৰ্কেট ওপৰলৈ উঠিব বুলি confirm হোৱা যাই, তেতিয়া এই জমা কৰি ৰখা টকাৰে শ্বেয়াৰ কিনিব লাগে। 

এইয়া হ’ল investor সকলৰ বাবে।

যিসকল traders, তেওঁলোকে মাৰ্কেট ওপৰলৈ যাওতে বা তললৈ আহোতে, দুয়োখিনি সময়তে কিনা-বেচা কৰি থাকি লাভ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে।‌ এই কিনা-বেচা শ্বেয়াৰতো হ’ব পাৰে, future-তো হ’ব পাৰে, বা call options / put options-তো‌ হ’ব পাৰে।”


TS Poll - Loading poll ...

আপুনি যদি শ্বেয়াৰ মাৰ্কেটৰ বিষয়ে বিশেষ নাজানে কিন্তু শিকিব খুজিছে, তেনেহলে আমাৰ এই কৰ্চটো কৰিলে বহুত উপকাৰ পাব:

Stock Market-ৰ পৰা Profit কৰক – LEARN EASILY (learn-easily.com)

Stock Market Course Image

Link to NSE website

Fundamental Analysis আৰু আন দিশ

ষ্ট’ক মাৰ্কেটত শ্বেয়াৰ কিনা-বেচা কৰোতে আমি Fundamental Analysis ব্যৱহাৰ কৰাৰ লগতে আন আন দিশ কিছুমানো চাব লাগে। 

এই বিষয়ৰ ওপৰত মোৰ এটা ভিডিঅ’ত অলপ আলোচনা কৰা হৈছে।

এই ভিডিঅ’টো মোৰ “Stock Market-ৰ পৰা Profit কৰক” নামৰ কৰ্চৰ এটা অংশ। ভিডিঅ’টো চালে মোৰ কৰ্চৰ ক্লাছবোৰ কেনে ধৰণৰ হয় সেই বিষয়েও গম পাব।

App for Stock Trading

Which App is suitable for Stock Market is explained in Assamese language in this post.


#stockmarket  #nifty50   #sensex   #zerodha  #groww


যোৱাকালি এজনে সুধিছিল যে ষ্ট’ক মাৰ্কেটত share কিনা-বেচা কৰিব খুজিছোঁ, কোনটো App বেছি ভাল হ’ব?

ইয়াৰ উত্তৰ একে আষাৰতে দিব নোৱাৰি। আমি কেইবাটাও দিশ চাব লগা হয়।

প্ৰথম কথা হৈছে #zerodha #groww আদি যিকোনো App-য়েই share কিনা-বেচাৰ সুবিধা দিব। সেইদৰে Angel Broking, SBI Securities, Sharekhan  আদিৰ App-য়েও একেই সুবিধা দিব। 

কিন্তু আচল কথা হৈছে share কিনা-বেচা কৰিব পৰাকৈ প্ৰথমে জ্ঞান আহৰণ কৰা হ’ল নে নাই? Share কিনা-বেচা কৰি consistently profit কৰিব পৰাকৈ এটা পদ্ধতি বিছাৰি পোৱা গৈছে নে নাই?

যদি নাই হোৱা তেনেহ’লে এতিয়া App ল’বলৈ সময় হোৱা নাই। আগতে শিকি-বুজি ল’ব লাগে। নহ’লে বহুত টকা লোকচান হ’ব ষ্ট’ক মাৰ্কেটত। সেয়ে প্ৰথমতে অন্ততঃ মোৰ  “Stock Market-ৰ পৰা Profit কৰক” কৰ্চটো কৰি ল’ব লাগে। 

যদি শিকা হ’ল, তেনেহলে App ল’ব পৰা হৈছে। কোনটো App suitable হ’ব সেইটো নিৰ্ভৰ কৰিব বছৰি কিমান account maintenance charge লয়, প্ৰতিবাৰ কিনা-বেচা কৰোতে commission কিমান কাটে, order এটা দিয়াৰ সময়ত কি কি ধৰণৰ সুবিধা দিয়ে, App-টোৱে তথ্যবোৰ কিমান সঘনাই up-to-date কৰি থাকে,  আদি বিভিন্ন কাৰণৰ ওপৰত। এই কাৰণসমূহৰ বিষয়েও ওপৰত উল্লেখ কৰা কৰ্চটোত আলোচনা কৰা হৈছে। 

সেইবাবে App এটা লোৱাৰ আগতে এই কাৰণবোৰ বিশ্লেষণ কৰি কোনটো আপোনাৰ বাবে suitable হ’ব সেইটো নিৰ্ণয় কৰি ল’ব লাগে।